A Nincs időm olvasni kihívás májusi közös könyve Clare Leslie Hall regénye, a Sebzett lelkek, amelyhez szemüvegtokot és Kovács Krisztián levelét adjuk ajándékba. Az angol író korábbi regényeiben is rejtélekybe ágyazta a szerelmi történeteket, ezt a receptet követte a Sebzett lelkek is, amely Reese Witherspoon hatására lett amerikai bestseller. Clare Leslie Hallnak valós tapasztalata van a különleges atmoszféráról, amelyben a szerelmi háromszög játszódik, és egy nagyszabású gyilkossági perrel csúcsosodik ki. Ki ez a felkapott író, és miért gondolja róla Kovács Krisztián, hogy tökéletes regényt írt? Jöjjenek az érdekességek!
Az angol Clare Leslie Hall újságíróként kezdte karrierjét, jelenleg családjával a gyönyörű Dorsetben él. Hatéves kora óta ír történeteket, már kisgyerekként arról álmodozott, hogy egyszer regényeket ad majd ki. Az erős feszültségű könyveket szereti olvasni, abszolút kedvence a Ne bántsátok a feketerigót!
Korábbi regényeire is jellemző, hogy a szerelmi történeteket rejtélyekbe ágyazza. Clare Empson néven két noir thrillert adott ki (Him; Mine), amelyek az Egyesült Királyságban és Németországban is megjelentek, majd az amerikai megjelenést és szakmai áttörést a Sebzett lelkek hozta el számára, miután Reese Witherspoon könyvklubjában is kiválasztották.
„Felejthetetlen történet szerelemről, veszteségről és azokról a döntésekről, amelyek örökre meghatározzák az életünket, emellett egy mesterien felépített rejtély is, amely az utolsó oldalig találgatásra késztet. Komolyan, az a befejezés?! Egyáltalán nem számítottam rá!” – nyilatkozott a regényről az Oscar-díjas színésznő.
Az íróval május 10-én Budapesten találkozni is lehet, a PesText Fesztivál vendégeként 18 órakor lép a Három Holló színpadára.
Clare Leslie Hall egy régi, 16. századi parasztházban élt gyerekként, és a regényhez végzett kutatómunkaként is sok időt töltött gazdákkal, megtanult tehenet fejni és aratni. A könyv atmoszférája tehát innen táplálkozik, és a cselekmény alapja valós esemény: egy gazda azzal fenyegetőzött, hogy lelövi az író fiának kiskutyáját, miután a kutya a bárányok közé ment. A többi ötlet jött magától, lássuk, milyen történetet szőtt belőle.
A Sebzett lelkek egy szenvedélyes szerelmi háromszögről szól, amely egy kis angliai faluban játszódik az 1960-as években, és egy nagyszabású gyilkossági perrel csúcsosodik ki Londonban. Egy Beth nevű fiatal nő története, aki két teljesen különböző férfi között őrlődik: a gazdálkodó férje, Frank, és első szerelme, Gabriel között – utóbbi sikeres íróként váratlanul visszatér a faluba, és felforgatja a nő életét.
Bár szerelmi történet, egyben tárgyalótermi dráma és thriller is egyben, hiszen Gabriel gyilkosság vádjával áll a bíróság előtt. Beth tizenkét évesen szeretett bele, soha véget nem érő szerelemnek gondolta, de amikor Gabriel elment, és azzá vált, akinek az anyja akarta látni, Beth összeomlott.
Későbbi férje, Frank segítségével állt talpra, az együtt felépített életük pedig egészen más lett, mint amilyet Beth Gabriellel elképzelt. És mégis, volt idő, nem is kevés, amikor boldognak érezte magát. Nézte a férjét és a fiát, ahogy traktorral járják a gazdaságot, és egy pillanatig sem kételkedett benne, hogy ez az ő élete. Amikor Gabriel visszatér, Bethben kártyavárként omlik össze minden, amit bizonyosságnak hitt. Tíz év múltán is működik köztük a kémia. Bethben pedig felmerül a kérdés: hogyan mondhatna le arról, hogy adjon egy második esélyt az első szerelemnek?
Igazi szívet-lelket megmozgató olvasmány. Pont olyan, mint egy tavaszi zápor: kicsit meglepő, aggasztó, fullasztó, aztán lágyan símogat, és valahogy minden megtisztul, új fényt kap. Beth története megmutatja, hogyan állunk talpra, ha a szívünk darabokra tört, hogy még a legnehezebb veszteségek után is van újrakezdés. Ez a történet picit darabokra töri, majd összeragasztja a lelketek apró darabjait.
„Egész egyszerűen imádtam a regény minden rétegét, és alig várom, hogy veletek is beszélgethessünk róla.” – áradozik a könyvről Szabados Ági. „A Sebzett lelkek az a könyv, amit nem fogsz tudni letenni, és egészen különleges atmoszférát teremt. Nosztalgia, titkok, elvarratlan szálak az 1960-as évek Angliájában, és az a bizonyos „mi lett volna, ha" kérdés is ott lebeg minden oldalon” – teszi hozzá.
Leslie Hall mesterien mesél arról, hogyan gyászolunk, hogyan tanuljuk meg újra szeretni önmagunkat és másokat – még akkor is, amikor úgy érezzük, darabjainkra hullottunk. Emlékezés, megbocsátás, súlyos döntések és újrakezdés — mindannyiunk életében jelen vannak, így ezeken keresztül könnyedén kapcsolódhatunk a szereplőkhöz. Sokaknak fog könnyeket csalni a szemébe az a fordulatos, gyönyörű történet.
Kovács Krisztián is így volt ezzel, így a Sebzett lelkek mellé az ő levelét is kínáljuk, amit az írónak címzett. Szerint Clare Leslie Hall könyve minden fontos kritériumnak megfelel, ami egy regénytől elvárható: emlékezetes karakterek; egy olyan világ, amely nem csupán díszlet, hanem élő szövet; és egyfajta lelki utóhatás, ami elkísér akkor is, ha becsukjuk a könyvet.
„Megtanultam a történetedből, hogy (...) a háborúk nem csak térképeken zajlanak, hanem otthonokban, tekintetekben, hallgatásokban. Hogy a túlélés nem mindig győzelem, néha inkább életfogytig tartó együttélés a veszteségeinkkel. És talán azt is, hogy az elhallgatott dolgok ugyanúgy öröklődnek, mint a genetikai tulajdonságaink” – írja Kovács Krisztián Clare-hez írt levelében.
Az e havi témánk: egy regény, amelyben fontos szerepe van egy bírósági tárgyalásnak. A NIOK közös könyv tehát a Sebzett lelkek – ajándék szemüvegtokkal és Kovács Krisztián levelével. További nagyszerű könyveket is válogattunk a havi témában, itt megnézheted a Libertine csapatának összes ajánlatát. Olvass velünk, majd beszéljük ki a könyvet Szabados Ágival május végén élőben a Nincs időm olvasni kihívás Facebook-csoportban!