KÖNYVESBOLTOK

BUDAPEST, LIPTHAY UTCA 12. 

SZEGED, KÖLCSEY UTCA 13. 

DEBRECEN, KOSSUTH UTCA 8.

Libertine blog

Egy nő, egy algoritmus, egy világ, ahol mindig más az ideál

niok
Szűrés törlése
Cservég-Szabó Manuéla
2025.06.10 12:55
Egy nő, egy algoritmus, egy világ, ahol mindig más az ideál

Gondolatok Sheena Patel Megőrülök érted című könyvéről – és magamról, és rólad is…

Amikor jóval a megjelenés előtt lehetőségem volt olvasni Sheena Patel Megőrülök érted című könyvét, az első gondolatom ez volt: ez nem rólam szól – mégis rólam szól. Nem éltem meg olyan fokú kirekesztettséget, mint a szerző. Nem voltam soha egy híres, házas férfi érzelmileg kizsákmányolt szeretője. De nő vagyok, és azt nagyon is értem, milyen érzés a saját vágyainkat mások elvárásai mögé sorolni. És azt is, milyen ijesztő, amikor a social média lassan, alattomosan elkezdi átírni azt a belső hangot, ahogy magunkról gondolkozunk.

Egy világ, ahol mindenki szebb

Én még abban a korban nőttem fel, amikor nem volt internet. Nem volt TikTok, nem volt Instagram, de volt szabad képzelet, és volt önazonosság, amit legalább a saját tempónkban alakíthattunk. És aztán jött az online világ tizenéves koromban, és megváltoztak a mindennapok.

Ha te is a 90-es évek szülöttje vagy, pontosan tudod, hogyan szegezett a számítógép elé hosszú órákra az MSN, milyen új világok nyíltak meg a myVIP-pel. Emlékszem, hosszú perceken át gondolkodtam, mit írjak állapotjelzésként az MSN nevem mögé, és hogy másnap a gimnáziumban kinevettük azokat, akik béna dalszöveggel utalgattak az aktuális szerelmüknek. Valahol itt indultunk el lefelé a lejtőn…

Azóta mindenki szebb, mindenki ügyesebb, mindenki jobban tudja. A nők arca kisimult, a hajuk fényesebb, a gyerekeik okosabbak, az otthonaik szebbek. És ha nem vagy elég óvatos, egy idő után elkezded elhinni, hogy valami baj van veled. Mert nem elég menő a nadrágod, nem vagy elég vékony, nem vagy elég átlagos, nem vagy elég kirívó, nem elég izgalmas az életed, mert nem ott bruncholsz, ebédelsz, nyaralsz, mint akiket sok ezren követnek.

Én is rajtakaptam magam: olyan ruhadarabokat kezdtem el vonzónak látni, amelyeket korábban kifejezetten a ronda kategóriába soroltam. De egy hónap, száz kép, ezer „ez most a trend” poszt után... mégis tetszett. Tetszett? Változott volna az ízlésem? Vagy csak bekúszott az algoritmus a bőröm alá, és győzött?

Egy algoritmus önbizalom ellen

A pszichológiai kutatások sorra igazolják: a közösségi média túlhasználata csökkenti az önértékelést és fokozza a szorongást, különösen a fiatal nők körében. Egy 2021-es amerikai tanulmány szerint a tinilányok több mint 30%-a állította, hogy az Instagram miatt rosszabbul érzi magát a testével kapcsolatban – és ez csak a test. Mi van az identitásukkal? Mernek-e önmaguk lenni? Becsülik magukat annyira, hogy reális helyen húzzák meg a saját határaikat?

Patel könyve nem finomkodik. Brutálisan őszinte és sokszor kényelmetlen, ugyanakkor éppen ettől fontos. A főszereplője nem mindig szerethető, nem példakép – de pontosan ezért válik valódivá. Nemcsak elénk tart tükröt, de segít megérteni egy mögöttünk járó generációt is.

Nőként, anyaként, másként

Én ma már anya is vagyok. A főszereplő más élethelyzetben van, de mégis értem, és ha a sorok mögött jelenségeket is vizsgálsz, érteni fogod te is. Értem, mit jelent például anyaként „nem elégnek” lenni. Mert az anyaság vegyítve az online tér arctalan, cenzúrázatlan kritikájával, gyilkos kombináció. Ha hagyod, hogy beszippantson, azon kapod magad, hogy borzalmas anya vagy, és semmit sem csinálsz elég jól, de közben legalább még szarul is nézel ki.

A nap végén, legyünk bármely élethelyzetben, mind csak próbálunk helytállni, szeretni, megfelelni. És mind egyedül vagyunk a sok láthatatlan lenyomattal, amit az internet hagyott rajtuk. Ez a könyv a társadalmunk kritikája, ahol a hatalom, a vágy, az ízlés és az identitás piaci termékekké váltak. Ha nem vagy résen, elfelejted, hol a valódi önmagad – és hol kezdődik az, amit mások várnak el tőled.

Miért kell erről beszélni?

Mert minden életszakaszban érezhetjük magunkat kirekesztve. Mert nők milliói hoznak döntéseket nap mint nap úgy, hogy közben folyamatosan kérdőjelezik meg a saját értéküket. Mert az algoritmus nem kérdez, csak adagol – és ha nem vigyázunk, a részünkké válik.

A Megőrülök érted dilemmákra világít rá, ami talán elég ahhoz, hogy más szemmel nézzük magunkat – és egymást.

Ajánlom mindenkinek, aki…
... valaha érezte már azt, hogy nem elég.
... kereste már önmagát a zajban.
... tudni akarja: más is küzd – csak lehet, hogy nem posztolja ki.
... nagyon távol áll ettől az egész világtól, de szeretné jobban megérteni a 20-as, 30-as éveiben járó generációt.


Cservég-Szabó Manuéla
marketingvezető

Szerző:
Sheena Patel
Kiadó:
Libertine Könyvkiadó
Oldalak száma:
240

Megőrülök érted

Az idők során számtalan alkalommal azonosították már a szerelmet az őrület egy fajtájaként.

A technológiai fejlődés - leginkább a közösségi média elterjedése - pedig jobb árnyalatokkal gazdagította a téboly palettáját: kapcsolatfüggőség, kényszeresség, rajongás, FOMO.


A Megőrülök érted története nem új, ilyen vagy olyan formában mindannyian a részesei voltunk már. Egy perzselő és egyúttal pusztító szerelem krónikája, az önmegtagadástól az önismeretig. Sheena Patel kíméletlenül őszinte - leginkább saját magával. És miközben betekintést enged egy vergődő lélek legmélyebb bugyraiba, lerántja a leplet modern társadalmunk képmutatásáról is, legyen szó környezetvédelemről, kisebbségi politikáról vagy éppen művészetről.


Szórakoztató, érzelmes és mélyen elgondolkodtató könyv. Nem csoda, hogy világszerte megőrülnek tőle érte...

Nézd meg a könyvhöz készült illusztrációkat magyar művészektől. Az A6 printek vásárlásával teljes egészében a művészket támogatod: https://www.libertinekonyvesbolt.hu/Megorulok-erted-printek
5 499 Ft