Nem egy klasszikus krimi, hiszen egy író után kutat a szerző, aki a regényért Franciaország legrangosabb irodalmi elismerésében részesült, elnyerte a Goncourt-díjat.
Miről szól?
Egy fiatal szenegáli író, Diégane Latyr Faye felfedez Párizsban egy legendás könyvet, az 1938-ban kiadott Az embertelenség labirintusát. A szerzőt úgy emlegették annak idején: a "néger Rimbaud", de a műve által keltett botrány miatt eltűnt. Diégane nyomozni kezd a titokzatos T.C. Elimane után, és tragédiákkal szembesül.
Közben Párizsban fiatal afrikai írók egy csoportjával jár össze; figyelik egymást, beszélgetnek, vitatkoznak, isznak, sokat szeretkeznek, és töprengenek a száműzetésbeli alkotás szükségességén.
Miért szeretjük?
Az író kiléte is hatalmas rejtély, ahogy a könyve is, amely óriási létkérdéseket feszeget. Az írás, az írói lét és az emberi lét fontos pillanatait is megéljük, rengeteg beszélgetésindító gondolattal. Igazán színes, érdekes és feszültséggel teli regény, amelyben felsejlik a rasszizmus több rétege, a bevándorlók „kettős identitásának” nehézségei, a háborúk és az antiszemitizmus kegyetlenségei, a gyarmatosítók elnyomása.
E komoly témákkal párhuzamosan fontos szerepet kap a szerelem, a testi vágy, a hűség és megcsalás, és természetesen maga az irodalom, amelyeket összeköt a folytonos kutatás, a titkok megfejtésének vágya.
Érdekes részletekben bővelkedő nagyregény, amely egy percig sem hagyja, hogy unatkozzunk, hiszen az izgalmas nyomozás mellett sok fajsúlyos kérdést vet fel.
Kedvenc idézet:
“Hogyan teremtsünk harmóniát az életünkben? Ír, gyógyír, írsz, gyógyírsz – megpróbálhatod ragozni, végtére van, amire hat a szavak mágiája.”
A New York Times bestseller listáját is meghódító regényben olyan tudományos világba csöppenünk, amelyről ritkán olvasni ilyen élvezetes történetet.
Miről szól?
A nyári gyakorlatát New Yorkban töltő Ann Stilwell nem a világhírű Metropolitanba kerül, hanem egy kolostorban kell fejlesztenie művészettörténeti tanulmányait. Itt történik egy gyilkosság, amely kapcsán mindenki gyanús.
Ann mindent megtenne, hogy szabaduljon fájdalmas múltjától, ezért örömest beleássa magát a kutatóknak a jövendőmondás eredetéhez fűződő, extravagáns elméleteibe. Tudományos kíváncsiságnak indul, de hamar megszállottság lesz belőle, amikor Ann felfedez egy 15. századi tarot kártyapaklit. Lehetséges, hogy ez a pakli a jövendőmondás kulcsa?
Miért szeretjük?
A történetet körüllengi a tarot, a középkori művészet és egyfajta misztikum. Veszélyes játékká alakul a nyári kaland, amelynek a hatalom, a csábítás és az ambíciók jelölik ki a kereteit. Amikor ez valakinek az életébe kerül, egy olyan világban indul versenyfutás a válaszokért, amelyről azt sem tudhatjuk biztosan, hogy ősi vagy modern.
Gyönyörű borítója igazi dísze lesz a könyvespolcnak, de vélhetően mikor odatesszük, még a regény elgondolkodtató kérdésein jár az agyunk – például azon, hogy van-e szabad akaratunk, döntünk-e a sorsunkról, vagy pedig minden előre elrendeltetett?
A különleges atmoszférájú, gyönyörű helyszíneken játszódó történet New York olyan mélységeibe szippant minket, amilyeneket a filmekben biztosan nem látunk.
Kedvenc idézet:
“Mi értelme az életnek titkok nélkül?”
Ez a csavaros krimi novellákból áll össze, de mindet körbelengi egy nagy titok.
Miről szól?
A detektívtörténetek aranykorának idején Grant McAllister, a matematika professzora kidolgozza a bűnügyi rejtélyek matematikai szabályait, és hét saját maga által írt történettel illusztrálja elméletét. Harminc év elteltével
A White-gyilkosságok címet viselő novelláskötet felkelti egy kiadó figyelmét, ezért Julia Hart, az éles eszű, rámenős szerkesztő a csendes mediterrán szigetre utazik, hogy találkozzon a visszavonultan élő gant McAllisterrel. Julia nemcsak a történetek mélyére akar leásni, hanem Grant múltjába is, aki mintha titkolna előle valamit.
A Grant által írt történetek egy valódi gyilkosságra, egy azóta is megoldatlan bűntényre utalnak. Ahhoz, hogy Julia kiderítse az igazságot, túl kell járnia Grant eszén.
Miért szeretjük?
Debütáló regényében Alex Pavesi egyszerre tiszteleg Agatha Christie előtt, és csavarja meg a klasszikus detektívtörténetek műfaját. Bizonyítást nyer: a legjobb bűnügyi rejtélyek azok, amelyek minden szabályt megszegnek.
Lehengerlően fordulatos történet, furfangos sztorikkal, a végén sokszorosan meghökkentő csavarral, igényesen megírva.
Kedvenc idézet:
“A tenger számomra olyan, mint egy kandalló előtt szundikáló háziállat. Ha a közelében vagyok, még a házamban is érzem, ahogy lélegzik. Olyan, mint egy társ. Ha az ember egyedül él, a tengerparton kevésbé érzi magányosnak magát.”
Szórakoztató regény egy képtelen alapszituációval: Angela Merkel nyomozásba kezd férjével és Putyin nevű kutyájával.
Miről szól?
A volt német kancellár férjével és mopszával vidékre költözik. Csakhogy a mozgalmas berlini évtizedek után nehezére esik felvenni az álmos kisváros lassú tempóját. Fél, hogy elunja a folytonos sütögetést és sétálgatást. Nem csoda hát, hogy amikor a helyi kastély urát, Philipp von Baugenwitz bárót holtan találják a palota egykori tömlöcében, Angela felélénkül. Végre egy probléma, amit meg lehet oldani!
Szerető férje és Mike, a galamblelkű testőr segítségével veszélyes vállalkozásba kezd: fel akarja fedni a gyilkos kilétét. De sikerül-e neki? És biztos-e egyáltalán, hogy gyilkosság történt? További kérdések is nyugtalanítják Angelát: sikerül-e beilleszkednie Klein-Freudenstadt közösségébe? Vajon talál magának új barátot? Csupa olyan kérdés, amit csak egy vérbeli detektív tud megválaszolni. A rendkívül mulatságos történet számos csavart tartogat, és egyben tiszteletlen tisztelgés az egyik legnagyobb hatású európai vezető előtt.
Miért szeretjük?
Végtelenül vicces krimi sokszor hangosan felnevettünk az olavsása során. Az abszurd humor keveredik a szalonkrimivel, de a sok nevetéssel együtt tisztelettudó a főszereplővel.
A tökéletes karikatúrával megjelenő Merkel kutyájával, Putyinnal – tényleg így hívják az ebet! – nyomoz, és a remek szórakozáshoz még csak nem is elvárás tisztában lenni az ex-kancellár politikai pályafutásával.
Kedvenc idézet:
– Tényleg Putyinnak hívják a mopszlit?
– Így van.
– Eredeti ötlet. És a bolháit hogy hívják? Orbánnak és Asszadnak?
A NIOK e havi közös könyvét sokan már július első napjaiban kiolvasták, a visszajelzések alapján büszkék vagyunk, hogy erre a balatoni krimire esett a választásunk! (A szerzőről itt olvashatsz bővebben, hamarosan pedig interjúval is jelentkezünk!)
Miről szól?
Egy idős nő zavartan áll egy eldugott tihanyi utca utolsó háza előtt vasárnap reggel, és a biztonsági kamerába bámul. Fogalma sincs, ki ő, és hogy került oda, ráadásul csak angolul beszél. A helyi járőr Kardos Júliát, a négy éve visszavonult gyilkossági nyomozót hívja, hogy tolmácsoljon. Ekkor kiderül, hogy az előző napi tihanyi esküvő egyik illusztris vendégét meggyilkolták, mégpedig brutális kegyetlenséggel.
Kardos beleássa magát az ügybe, és négy napja van, hogy kiderítse, a vendégek közül ki hazudik, vagy hogy egyáltalán mond-e valaki igazat. Közben azonban szembe kell néznie a saját démonaival is, pedig már azt hitte, legyőzte őket...
Miért szeretjük?
A Halál Tihanyban remek nyári olvasmány, az egyes fejezetekhez tartozó, QR-kódokkal elérhető Spotify lejátszási listák pedig tovább növelik az élményt.
Izgalmas, pörgős, filmbe illő sztori, megfűszerezve a nyomozó magánéletével és a történetbe ügyesen szőtt társadalomkritikával. Komplex regény, amely a tabu témáktól sem riad vissza. A történet végén jön a fordulat, méghozzá dupla csavarral.
Kedvenc idézet:
"Kár, hogy a legmerészebb álmot is meg lehet unni, ha az ember már elérte."
Vásárolj két nyomozós könyvet havi válogatásunkból a webshopon vagy a Libertine Könyvesboltokban, a harmadik pedig féláron a tiéd!