KÖNYVESBOLTOK

BUDAPEST, LIPTHAY UTCA 12. 

SZEGED, KÖLCSEY UTCA 13. 

DEBRECEN, KOSSUTH UTCA 8.

Libertine blog

Szabados Ági: „A NIOK-előfizetők hálásak, hogy új témák, stílusok és műfajok kapuit nyitottuk meg”

niok
Szűrés törlése
Papós Tamás
2025.06.17 20:36
Szabados Ági: „A NIOK-előfizetők hálásak, hogy új témák, stílusok és műfajok kapuit nyitottuk meg”

Az igazán jó könyvklubos könyv az, ami megosztó – szokta mondani Szabados Ági, és erre bizonyíték a NIOK-előfizetők visszajelzése is. Ági a lassan 150 ezer fős Facebook-csoport indulásától küldetésének érezte, hogy az igazi klasszikusok és a modern bestsellerek mellett a tagok olyan könyveket is levegyenek a polcról, amit maguktól nem vásárolnának meg. Az elmúlt hónapokban több közös könyv is megosztó volt, vagy épp tabu témát feszegetett. A vitákat generáló, világképet bővítő művekről, és azok kiválasztásáról beszéltünk Ágival.

A NIOK áprilisi közös könyve, a Még kapcsán a megszokottnál is több olvasói visszajelzés érkezett. Mit szűrtél le a kritikákból és dícséretekből?

Amekkora riadalmat keltett április elején a Még, olyan jólesett később olvasni a pozitív üzeneteket. Az első méltatások inkább arról szóltak, hogy milyen bátrak vagyunk a nyitott házasság témájának beválllalásával. 

Később viszont munkahelyeken, párkapcsolatokban kezdtek erről beszélni, sokaknak ugyanis kialakult véleménye sem volt a jelenségről, hiszen nem találkoztak vele, nem volt rájuk hatással, legfeljebb egy homályos sztereotípia élt bennük. Elismerték ugyan, hogy nem ez volt a kedvenc könyvük, de azt is, hogy élvezték az újdonság erejét. Jellemző visszajelzés volt, hogy a Méget sosem vették volna le a könyvespolcról, de örültek, hogy a NIOK-előfizetés hatására elolvasták, mert tágította a világképüket.

Volt-e olyan NIOK közös könyv, amit nem gondoltál kockázatosnak, és mégis az lett?

Igen, A mágikus túlgondolás kora. Abból a szempontból értettem az olvasói csalódottságot, hogy egy színes-szagos borító alapján nem esszékötetre számítottak az előfizetők. A mai világban instant megoldásokra vagyunk kiéhezve, ezzel szemben ez a könyv egy gondolatfolyam, egy felvetés, nem ad szájbarágós megoldásokat. Mégis őszinte döbbenettel álltam a kritikák előtt, hiszen annyira okos, újszerű, elgondolkodtató műről van szó. 

Egyetértek Babiczky Tibor szerkesztővel, aki így fogalmazott: a szerző úgy akarta megérteni a világot, hogy ebben másoknak is segítsen. A fordítót, Szaszkó Gabriellát is meglepték a kritikák, pedig mindketten úgy gondoltuk, hogy a könyv az önismerethez elengedhetetlen, kiélezett témákat érint, amelyek kapcsán –  talán a közösségi média miatt – már szinte csak vádaskodunk, pedig inkább beszélgetnünk kellene róluk.

Fordítsunk az előző kérdésen: volt-e olyan NIOK közös könyv, amit megosztónak éreztél, és mégsem lett az?

Igen, a Soha, soha, soha. Hihetetlen, hogy egy tudatos gyermektelenségéről szóló könyvet ennyire szerettek az emberek, még azok is, akiknek van gyermekük. Reménykeltő, hogy a NIOK-tagok ennyire nyitottak voltak erre a témára és stílusra.

Linn Strømsborg második magyarul megjelentetett könyve, a Baszki, baszki, baszki kapcsán csak a cím miatt izgultam, de jó döntés volt bevállalni. Mókás volt látni, ahogy a vásárlók nem merik kiejteni a címet az üzleteinkben, de a visszajelzés elsöprően pozitív, ez lett a legsikeresebb kiadásunk, már háromszor kellett újranyomni.

Miért érdemes megosztónak tűnő, az érdeklődési körön kívül eső könyvet is olvasni? Mit ad az olvasóknak a komfortzónán kívüli könyv?

Az igazán jó könyvklubos könyv az, ami megosztó, így időnként tudatosan választok ilyet. Olykor kell, hogy egy könyv triggereljen, akár idegesítsen is, hiszen ilyenkor önmagunkat kezdjük vizsgálni, és ez a legfontosabb lépés az egészséges önismeret felé. Ha egy könyv mindenkinek egységesen tetszik, akkor nem tudunk sokat beszélni róla, márpedig ez a cél.

Nekem is furcsa, ha például egy prostituált életéről olvasok, de fontosnak tartom, hogy lássuk a világ sokszínűségét, tekintsünk ki a mindennapi élet buborékából. Ehhez karakteres történet szükséges, amit az olvasók vagy imádnak, vagy épp ellenkezőleg, de mindenképp új tapasztalatot kínál. Olyat, amit a NIOK-előfizetés nélkül jó eséllyel nem élnének át.

A NIOK közös könyvek a zsánereket és műfajokat is variálják. Miért fontos ez?

Kiszámítható sokszínűség – ez a NIOK-előfizetés célja, és örömmel látom, hogy az előfizetők is ezt dicsérik leginkább. Nobel-díjas szerző klasszikusától kezdve a ponyva romantikán át a novelláig minden megtalálható a NIOK közös könyvek listáján, okkal: az olvasás nem ad annyit az élethez, ha minden alkalommal szépirodalmat vagy krimit olvasunk. Büszkén mondhatom: a NIOK-előfizetők hálásak, hogy új témák, stílusok és műfajok kapuit nyitottuk meg előttük.

Milyen szempontokat mérlegelsz, amikor közös könyveket választasz?

A lényeg, hogy megfogjon a történet és a karakterei. Amikor beszélünk, a NIOK Facebook-csoportja közel jár a 150 ezres tagsághoz, ez is jelzi, hogy szerencsére sokan megbíznak az ízlésemben. Persze ahhoz, hogy a választott könyv izgalmas, újszerű, beszélgetéseket vagy vitákat generáló legyen, segítségre is szükségem van, ezúton is szeretném megköszönni az előolvasók munkáját!

Apropó, új előolvasót keresel, akik motivációs levéllel jelentkezhetnek. Mit kell tudni erről a munkáról?

A legfontosabb elvárás, hogy a jelentkezők magabiztosan olvassanak angol nyelven, hiszen a nemzetközi piac rengeteg olyan történettel szolgál, amely esélyes arra, hogy NIOK közös könyv legyen. Több szem többet lát, vagyis minél több lelkes előolvasónk van, annál jobb a vásárlóknak. 

Az önkéntes munka lényege egyszerű: titokban kell olvasni az érdekesnek tűnő könyveket, majd lektori jelentést írni róluk. Óriási segítség ez egy kiadónak, hiszen nagy befektetésnek számít egy könyv kiadási jogának megvásárlása. Biztosra akarunk menni, ehhez szükséges egy kvázi fókuszcsoport véleménye. A többi már rajtam áll: a rostán átesett könyvekből intuíció alapján kell kiszúrnom, melyik lehet sikeres NIOK közös könyv.

Ha magadnak is szeretnéd garantálni a változatos olvasmányélményt, legyél te is NIOK-előfizető!